Menu
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Św. Augustyn - poszukiwanie Boga (książka) - ks. Sylwester Jaśkiewicz, kategoria: biografie, Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka, 2012 r., oprawa miękka - 39926

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 27,70 zł 27.70
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Dorobek pisarski św. Augustyna jest ogromny, a lektura jego dzieł jest niekiedy bardzo trud-na, z powodu występującego w nich uwikłania jego wypowiedzi w szczegółowe i bardzo trud-ne do przeniknięcia dla dzisiejszego człowieka kwestie współczesnych mu pojęć i debat filozo-ficznych. Dlatego bardzo potrzebny jest dzisiaj kompetentny przewodnik, który otworzy czy-telnikowi drogę do bogactwa i głębi myśli teologicznej Augustyna. Zamiar taki powiódł się w pełni ks. Sylwestrowi Jaśkiewiczowi, który nie tylko dokonał znakomitego wyboru i komenta-rza cytowanych fragmentów, ale także udokumentował swoją pracę współczesną literaturą naukową z tej dziedziny. Przyjęta metoda pozwala czytelnikowi nie tylko łatwiej podążać za tokiem myśli Augustyna, lecz wręcz radować się wraz z nim i niepostrzeżenie włączyć się w jego modlitwę."Życiu zwyczajnego człowieka i zarazem niezwykłego w swym poszukiwaniu, jakim był św. Augustyn, który przez niemal czterdzieści lat z całkowitym oddaniem służył Kościołowi w Hipponie, najpierw jako kapłan a później biskup - poświęcona jest niniejsza książka ks. dra Sylwestra Jaśkiewicza. Wszechstronna znajomość życia i działalności wielkiego biskupa Hippony, a nade wszystko jego myśli, pozwala Autorowi publikacji wyznaczyć bezpieczną dro-gę poszukiwań, która nie prowadzi na manowce błędów czy wątpliwości, ale przemierza utar-te przez Augustyna szlaki, aby ostatecznie w Bogu odnaleźć ostateczną swą metę. Pomimo upływu już ponad 1625 lat od napisania przez pozostającego z dala wówczas jeszcze od Ko-ścioła poszukującego Augustyna dzieła O życiu szczęśliwym (De beata vita) pragnienie życia szczęśliwego nie utraciło nic ze swej aktualności również i dzisiaj. Jak więc i gdzie go szukać" Dlaczego warto i należy szukać nie tylko życia szczęśliwego, ale nade wszystko samego Boga" Oto pytania, na które odpowiada nam sam św. Augustyn, którego życie, myśl, rady i wskaza-nia wydają się być nieśmiertelne.
Jakże znamienne w tym względzie są słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który w czasie swej wizyty duszpasterskiej do Francji, zakończonej pielgrzymką do Lourdes z okazji 150 rocz-nicy ukazania się Matki Bożej świętej Bernadecie, w swym przemówieniu do przedstawicieli świata francuskiej kultury zauważył: "Quaerere Deum - szukanie Boga i pozwalanie, by nas odnalazł, jest tak samo potrzebne dziś, jak i w przeszłości. Czysto pozytywistyczna kultura, dla której pytanie o Boga należałoby jedynie do dziedziny subiektywizmu, jako nienaukowe, by-łaby kapitulacją rozumu, rezygnacją z jego najwyższych możliwości, a tym samym porażką humanizmu, i to o poważnych następstwach. To, co było podstawą kultury Europy, poszuki-wanie Boga i gotowość, by Go słuchać, również dzisiaj pozostaje fundamentem każdej praw-dziwej kultury". Niech poszukiwanie Boga śladami wielkiego biskupa Hippony dopomoże wszystkim czytelnikom tej książki w odnalezieniu Boga, który i dziś pozwala się odnaleźć tym, którzy Go szczerze szukają".


Bp Henryk Tomasik, fragment Słowa wstępnego

(Rh)

Pozycja warta polecenia.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl